Сайт учителя зарубіжної літератури Соломки Людмили Анатоліївни
Щоб мати право вчити інших, потрібно постійно вчитися самому


Методическая копилка
Главная » Файлы » Уроки зарубіжної літератури

Зоряна мандрівка Маленького принца
[ Скачать с сервера (40.6 Kb) ] 20.12.2015, 13:44

Зоряна мандрівка Маленького принца

Мета: завершити роботу над вивченням казки – притчі А. де Сент - Екзюпері «Маленький принц», виявити в тексті систему життєвих цінностей; розвивати логічне мислення, зв’язне мовлення; виховувати благородство, доброту, вміння дружити.

Тип уроку. Урок - подорож.

Обладнання: маршрут подорожі, троянда, аудіозапис пісень,мультимедійна презентація, буктрейлер.

Епіграф:   Ні, не марно я жив, — я боровся, шукав ідеалу.
 
                                                                     Микола Вороний

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

  • Інсценізація уривку.

Маленький принц. Я мешканець планети - астероїда В- 612. Сталось так , що я опинився перед льотчиком - землянином, який зазнав аварії в пісках Сахари. З льотчиком ми подружились. Я допомагав льотчику як міг. Я розповідав йому про мою загублену у Всесвіті планету. І ось я потрапив на вашу планету, на Землю. Тут я зустрівся з різними людьми: добрими, мудрими, лихими, діловими. Я витримав багато випробувань на Землі, навчився мудрості у Лиса, отримав звання людини. Але я повертаюсь на свою планету, до улюбленої троянди, тому що кожен відповідає за свою планету і за тих, кого він приручив.

 

  • Перегляд буктрейлера за казкою – притчею А. де Сент – Екзюпері

« Маленький принц».

 

Слово вчителя.    Є на світі чимало книжок,

                                Що наповнюють душу по вінця.

                               Та з усіх оберу я стежок
                                Ту, що йде до «Маленького принца»

                                Казка ця облетіла весь світ.

                               У ній мудрості чисте озерце.

                                Шле вам зоряний принц заповіт:

                               «Вчіться, люди, «бачити серцем»!

                                                                 О. Надворна «Зоряна згадка»

III. Повідомлення теми, мети уроку.

  ( МУЛЬТИМЕДІЙНА ПРЕЗЕНТАЦІЯ).

 

Друзів обирають не очима, не розумом, а серцем. Цієї мудрості і навчив Маленького принца Лис. Не можна набути досвіду, придбати знання, не заплативши за це собою, не віддавши частку себе, не можна пізнати радість зустрічі, не відчувши болю розлуки. Треба дійсно мандрувати, пройти випробування, щоб зрозуміти тих, хто був із тобою поруч. Тому сьогодні я запрошую вас у зоряну мандрівку Всесвітом, побувати на тих планетах, які відвідав Маленький принц. Дуже хочеться, щоб ви зрозуміли, що в житті людини найцінніше, що робить людину щасливою.

А що вам відомо про головного героя твору Екзюпері?

Завдання.       Давайте заповнимо анкету Маленького принца.

Ім'я

Маленький принц

Вік

6-7 років

Місце проживання

Астероїд В-612

Чим займається

 

Доглядає за своєю планетою: виполює баобаби, які руйнують астероїд, чистить діючі вулкани; турбується про троянду.

Риси характеру

Дбайливий, турботливий, дружелюбний, щирий, ввічливий, працелюбний, допитливий

Яку має мрію

Мріє подорожувати, щоб знайти друзів і чогось навчитися

 

ІV. Актуалізація опорних знань учнів.

Вчитель. Щоб ми не заблукали у Всесвіті, нам потрібен  маршрут подорожі. А назви станцій, де будуть зупинки, будуть такими ж, як і назви планет, які відвідав Маленький принц.


-  Складання карти подорожі : --- Скільки планет відвідав хлопчик?
От і ми з вами відвідаємо планету  Земля, планета географа, планета короля, планета ліхтарника, планета пияка, планета ділка, планета честолюбця

 

 Гра «Дешифрувальник»

Девізом нашої подорожі і епіграфом нашого уроку будуть слова Миколи Вороного, але нам їх потрібно розшифрувати, закресливши кожну 3-ю букву.
Ніо, неб мажрнюо я хжихв, – я дбокронвсця, шмукшав аідіеарлу.

 

 Вчитель: Карта подорожі готова, тому можна вирушати в політ.

 

Яку добру пораду дав хлопчику географ?

(Відповідь.   «Відвідай планету Земля,- відказав географ.- Вона має добру славу».) 

 

Вчитель.     «Отож сьома планета була Земля. Земля - планета неабияка! На ній сто одинадцять королів … сім тисяч географів, дев'ять тисяч ділків, сім з половиною мільйонів п'яничок, триста одинадцять мільйонів шанолюбців, себто десь із два мільярди дорослих.             

      Аби ви уявили, яка то велика Земля, скажу лиш, що до винайдення електрики доводилося на всіх шести материках утримувати цілу армію ліхтарників - чотириста шістдесят дві тисячі п'ятсот одинадцять душ.

      Як глянути збоку - то було прегарне видовисько. Дії цієї армії відзначалися злагодженістю, як у балеті. Починали ліхтарники Нової Зеландії та Австралії…Тоді виступали ліхтарники Китаю та Сибіру. Виконавши свою партію, вони ховалися за лаштунками. Потім надходила черга ліхтарників у Росії та Індії. Далі - в Африці та Європі. Тоді в Південній Америці. За ними - в Північній Америці. I всі вони з’являлися на кону своєчасно й ніколи не помилялися».

 

Сьома планета — сім днів творення (за релігійною міфологією) — сім днів у пустелі — сім істот за рік — сім днів спілкування з пілотом — завершення шляху пізнання, «щоб знайти якесь діло та чогось навчитись».

Сім — символ всього земного, бо Земля творіння божественне.

 

Подорожуючи з Маленьким принцом ви зможете дати відповідь на проблемне питання уроку: «Що робить людину щасливою?»

«Мудрість казки-притчі»

  • Твір А. де Сент – Екзюпері насичений крилатими висловами,

вони стали крилатими тому, що наповнені істиною. Саме цю істину шукає Маленький принц.

Але ці крилаті вислови переплуталися, наше завдання з вами віднайти початок і кінець афоризму і пояснити, що він означає.

А допомагає йому знайти істину  пілот, якому пощастило зустріти Маленького принца. Не випадково пілот і його маленький друг побачили криницю. Вода з криниці — це та духовність, якої бракує людям, зокрема тим персонажам, з якими розмовляв Маленький принц на астероїдах. Отже, вода — це символ. У казці Сент-Екзюпері чимало символів, розгадавши які, можна зрозуміти глибинний зміст філософських і моральноетичних істин, які втрачає людство.

Давайте разом   “розгадаємо”  ці символи, що присутні в казці Сент-Екзюпері:

. «Ланцюжок думок»

 троянда — символ краси, жіночості; самозакоханість, егоїстичність.

баобаби — символ бездуховності, перешкоди на шляху людини, з якими слід боротися;

астероїд — символ батьківщини, рідного дому;

вулкани символізують цінності, які треба захистити, за які люди відповідають;

 вода з криниці — духовність;

Лис — символ мудрості;

зорі - доля людини, її мрії, недосяжність бажань.

 змія символізує зло, підступність.

Слово вчителя. Саме зустріч з Маленьким принцом допомогла нам прозріти душею.

- А які істини відкрили ви для себе? (Можливий варіант: любити ближніх, бути щирими, як діти, дотримуватися моральної і фізичної чистоти, судити людей не за словами, а за справами, визнавати свої помилки, бути справжнім другом).

- Що в житті людини найцінніше? (Можливий варіант: любов, дружба, відповідальність, праця, домівка, родина)

 

Гра – троянда «Який я друг».

На пелюстках троянди записані початки фраз, учні мають їх закінчити  

 

1. Якщо мій друг помиляється, то...

2. Якщо у мого друга немає велосипеда, а у мене є, то ...

3. Якщо друг зрадив мене, то ...

4. Якщо друг опинився в неприємній ситуації, то ...

5. Якщо друг не виконав домашнього завдання, то ...

6. Якщо я посварився з другом, то...

 7. Якщо друг не розповів мені свою таємницю, то ...

8. Якщо про друга я почув щось погане, то ...

 9. Якщо друг потрапив у біду, то ...

10. Якщо друг не виконав обіцянки, то ...

 11. Якщо у друга поганий настрій, а у мене гарний, то ...

 12. Якщо друг отримав нагороду, то ...

13. Якщо друг виявився не зовсім добрим, то ...

14. Якщо друг зробив мені зауваження, то...

15. Якщо друга звинуватили у чомусь, то ...

16. Якщо мені надовго довелося розлучитися з другом, то...

17. Якщо мій друг не вміє чогось робити, а я вмію, то ...

 

VІ. Підсумок уроку.

1. Слово вчителя. Образ Маленького принца є одним з найвеличніших образів ХХ ст., бо не розмірами планети вимірюється широта душі, а здатністю людини бути собою, жити заради інших. За рік до смерті А. де Сент - Екзюпері узяв до себе в кабіну літака 12 - річного сина свого найкращого друга і подарував йому Землю з високого польоту. Так поєдналася його дитяча душа з дитинством щасливого маленького пасажира. А. де Сент - Екзюпері хотів, щоб усі люди були щасливими і часто повторював : «Звідки я родом? Я родом з дитинства, як з якої – небудь країни». Дійсно, у кожного бувають моменти, коли хочеться повернутися у світ, де все загадково, а водночас зрозуміло, де в рукавичці вміщається добірне лісове товариство, квіти розмовляють, а грізні леви всміхаються. Де все відбувається вперше…

 

 

 VІІ. Рефлексія.

-- Прочитавши притчу-казку Антуана де Сент-Екзюпері, ми стали мудрішими. Давайте повернемось до проблемного запитання, поставленого на початку уроку, і спробуємо дати на нього відповідь. Отже, що робить людину щасливою?

І я пропоную вам поділитися своєю мудрістю з оточуючими.  

Діти записують на стікерах очікувані результати і прикріплюють їх у нижній частині плакату «Дерево мудрості».

 

 

VІІІ. Оцінювання учнів.

 

IХ. Домашнє завдання: підготуватися до к.р.

 

Вчитель.    “ - Ну от. Це все…  Завагався ще з хвилину і встав. І ступив лише крок.

                    Неначе жовта блискавка майнула біля його ніг. Якусь мить він стояв непорушно.    

                    Не закричав. Потім упав – повільно, як падає дерево.

                    Повільно й нечутно, бо пісок приглушає звуки ”.

    Так завершується історія Маленького принца.

    На думку одних літературознавців, Маленький принц помер від укусу змії, інші ж вважають, що він повернувся на свою планету.

    А як гадаєте ви?

 

- Закінчіть    речення “ Історія про Маленького принца навчила мене… ”

 

 

 

 

 

 

 

 

Категория: Уроки зарубіжної літератури | Добавил: lutikSalutik
Просмотров: 2449 | Загрузок: 34 | Рейтинг: 5.0/5
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:

Категории раздела

Мои файлы [5]
Уроки русского языка [9]
Разработки уроков русского языка для среднеобразовательной школы
Уроки зарубіжної літератури [35]
Вашій увазі пропонуються конспекти нетрадиційних уроків з літератури, уроків з використанням мультимедіа та інтерактивних методів.
Сценарії класних заходів [1]
На допомогу класним керівникам.
Творческие задания [21]
Примеры различных творческих заданий с использованием интерактивных методов.
Методическая копилка [1]
Мои файлы Уроки русского языка Уроки Зарубіжної літератури Сценарії класних заходів Творческие задания
Приветствую Вас Гость
Календар України

Друзья сайта

  • Покровський ліцей
  • Відділ освіти Покровської РДА
  • ДОІППО
  • Дніпропетровське відділення Малої академії наук України
  • МОН
  • Педагогічна преса
  • Педрада
  • ж-л "Зарубіжна література в школах України"
  • Вход на сайт

    Новини освіти

    Наш опрос

    Оцените мой сайт
    Всего ответов: 63

    Статистика


    Онлайн всего: 1
    Гостей: 1
    Пользователей: 0
    Copyright MyCorp © 2025 | Создать бесплатный сайт с uCoz